Bolest na zadní straně kolene – příčiny
Gastrocnemius – příznaky spoušťového bodu
Spoušťový bod v musculus gastrocnaemius se může projevovst bolestí zezadu pod kolenem a podkolenní jamce. Ta se zhoršuje chůzí do schodů nebo do kopce. Často se také objevují křeče lýtek.
Hamstringy – příznaky spoušťového bodu
Na zadní straně kolene v oblasti podkolenní jamky má svou hlavní referenční zónu bolesti musculus biceps femoris. Bolest ze spoušťového bodu v semisvalech se objevuje také v podkolenní jamce, ale více z vnitřní strany a ohnisko bolesti bývá na rozhraní hýždě a stehna. Problémy jsou obvykle při chůzi, kdy dochází k zvýšení bolesti zezadu kolene. Trigger point v musculus biceps femoris navíc může negativně ovlivňovat spánek.
Popliteus – příznaky spoušťového bodu
Bolest ve středu podkolenní jamky může být způsobena spoušťovým bodem v musculus popliteus. Jelikož se jedná o drobný sval, většinou bývá navázán na spoušťový bod jiného většího svalu (např. musculus gastrocnaemius, musculus biceps femoris). Problematickou se stává chůze a běh, především z kopce nebo ze schodů.
Plantaris – příznaky spoušťového bodu
Trigger point v musculus plantaris se také může projevit bolestí zezadu kolene a postupovat dále do lýtka.
Soleus – příznaky spoušťového bodu
I spoušťový bod v musculus soleus může vyvolat bolest v podkolenní jamce. Častěji se však projevuje bolestí okolo paty nebo ve středu lýtka. Zajímavostí je, že Trp2 a Trp3 mohou přispívat ke tvorbě otoků okolo kotníku.
Další příčiny bolesti zadní strany kolene
Bakerova cysta
Jde o útvar, který se vytváří v podkolenní jamce v návaznosti na chronický zánět v této oblasti. Tento zánět bývá způsoben nejčastěji úrazem kolene nebo jiným zánětlivým onemocněním (např. revmatoidní artritida). Projevuje se nepříjemný tlakem v koleni a bolestivostí v lýtku.
Hluboká žilní trombóza
Jedná se o cévní onemocnění, které se často objevuje u dlouhodobé nehybnosti dolních končetin (např. po operaci nebo delší imobilizaci). Při omezení svalové pumpy a toku krve dochází k tvorbě krevních sraženin. Hluboká žilní trombóza se pak obvykle projevuje bolestí lýtka a pod kolenem, tvoří se otok dolní končetiny a objevují se křečové žíly. Nutno říci, že toto onemocnění může způsobit vážnější komplikace, proto je vhodné při podezření kontaktovat doktora.