Bolest v krku a hrdla – příčiny
Bolest v krku a hrdla ze spoušťových bodů
Sternocleidomastoideus – příčiny spoušťového bodu
Sternální část svalu se může projevit mimo jiné také bolestí hrdla spojené s problematickým polykáním. Obvykle jsou tyto příznaky doprovázeny bolestí obočí a oka (spojené se slzením či poruchami vidění), čelisti, spánku, týlu nebo tváře. Je jedním ze svalů, který v kombinaci s ostatními svaly krku způsobuje ztuhlý krk.
Digastricus – příčiny spoušťového bodu
Snadno zaměnitelný za trigger point musculus sternocleidomastoideus, jelikož se projevuje bolestí v umístění tohoto svalu. Mimo hrdlo bolest zasahuje také do oblasti týla a přední část svalu způsobuje bolest řezáků.
Pterygoideus medialis – příčiny spoušťového bodu
Spoušťový bod v tomto svalu společně s ostatními žvýkacími svaly je spojován zejména s bolestí čelistního kloubu. V omezeném množství případů se projevuje také bolestí hrdla a polykání. Postihnout může i dutiny a poté dotyčný trpí na zadní rýmu a tečení z nosu. Při postižení eustachovy trubice se objevuje zalehlé ucho, které při neřešení problému přejde až v tinnitus.
Další možné příčiny bolesti v krku a hrdla
Chřipka
Chřipka je infekční onemocnění dýchacích cest virového původu. Jedná se o vysoce nakažlivé onemocnění přenášené kapénkově vzduchem (při kašlání, kýchnutí anebo mluvení). Příznaky se obvykle objevují náhle a patří mezi ně vysoká horečka, únava, bolest hlavy a kloubů a suchý dráždivý kašel. V některých případech se objevuje ucpaný nos s rýmou a bolest v krku.
Alergie
Za vznikem alergie stojí nepřiměřená obranná reakce imunitního systému. Symptomy se velmi liší, nejčastěji se ale jedná o rýmu, kýchání, bolest v krku nebo zarudlé až nateklé oči.
Angína
Jedná se o zánět krčních mandlí nejčastěji bakteriálního původu. Onemocnění poznáme podle zarudnutí krčních mandlí, které jsou potaženy bílými povlaky. Projevuje se silnou bolestí v krku a bolestí při polykání. Dále se může objevit bolest hlavy, světloplachost či horečka.
Laryngitida
Laryngitida je česky zánět hrtanu způsobený nejčastěji virovou infekcí. Při tomto onemocnění pociťujeme dráždění v krku ke kašli, chrapot, který může vést až ke ztrátě hlasu. Obvykle se objevuje i bolest v krku s obtížným polykáním a celková slabost celého těla.
COVID-19
Toto onemocnění přišlo do širšího povědomí při koronavirové epidemii v roce 2019 (u nás až 2020). Hlavními obtížemi tohoto nakažlivého onemocnění je ztráta čichu, dýchací obtíže, kašel a horečka. Méně obvyklá je bolest v krku a rýma. Může se jednat o život ohrožující stav.
Gastroezofagální reflux (GER)
Při relaxaci jícnové svěrače se může stát, že žaludeční obsah se vrací do jícnu. Tento stav nazýváme gastroezofagální reflux a projevuje se hlavně bolesti za hrudní kostí a pálením žáhy. V případě, že se žaludeční kyselina dostane až do horních etáží, tak způsobuje bolest v krku, kyselou chuť v ústech a případně zvracení, někdy i krve (hemateméza).
Namožené hlasivky
S tímto problémem se setkáváme zejména po aktivitách jako je zpěv, přednášení, nebo fandění na sportovním zápase. Hlasové ústrojí může být unavené stejně jako svaly po tréninku v posilovně. Pokud to tedy přeženeme s intenzitou může dojít k poruše funkce.
Dýchání ústy
Dýchání ústy oproti dýchání nosem nenabízí komfort zvlhčeného a ohřátého vzduchu. To má za následek sucho v ústech a v krku, kde může posléze působit i bolest. Jedinci, kteří jsou navyklí na dýchání ústy jsou náchylnější ke zvýšenému krevnímu tlaku, spánkové apnee, případně poruchy temporomandibulárního kloubu.
Nádory hrtanu
Objevují se jak ve formě benigní, tak maligní. Projevy se liší v závislosti umístění nádory, nicméně obvyklý je chrapot a změna hlasu, poruchy polykání, bolest v krku. Bolestivé polykání způsobuje obtíže při stravování a vede ke ztrátě váhy.