Bolest na vnitřní straně lokte – příčiny
Bolest mediálního epikondylu ze spoušťových bodů
Triceps brachii – příznaky spoušťového bodu
Pouze mediální hlava tricepsu se projevuje bolestí na mediálním epikondylu. Pokračuje po předloktí až do 4.-5. prstu.
Pectoralis major – příznaky spoušťového bodu
Bolest na mediální straně horní končetiny a hrudníku je projevem spoušťového bodu ve sternální části. Intenzivní bolest hrudníku s pokračováním do levé končetiny může připomínat srdeční obtíže.
Pectoralis minor – příznaky spoušťového bodu
Dominantní je bolest předního ramene s pokračováním přes paži, mediální epikondyl, předloktí až do prstů. Postiženého omezí zejména práce s rukama nad hlavou, případně strach ze srdečních obtíží, které může imitovat.
Serratus anterior – příznaky spoušťového bodu
Hlavní referenční zónou je bolest ze strany hrudníku a u dolního úhlu lopatky. V malém procentu případů je bolest na mediálním epikondylu, předloktí a v 4.-5. prstu. Bolest se zhoršuje při zvýšených nárocích na dýchání, způsobené zejména fyzickou aktivitou a může nastat i typický stav píchání v boku.
Serratus posterior superior – příznaky spoušťového bodu
Bolest se objevuje v oblasti celého pletence horní končetiny. Pokračuje spíše po zadní straně horní končetiny a je podobná oblasti C8-Th1 radikulopatie. Bolest je přítomna v klidu a ke zhoršení dochází při lehu na boku a zvedání břemene s nataženýma rukama.
Další možné příčiny bolesti mediálního epikondylu
Golfový loket
Jedná se o tendinopatii flexorů a pronatoru. Vzniká ve spojitosti s opakovanými silovými úchopy. Obvykle tedy vzniká následkem přetížení, ale také předchozí zranění může mít vliv na vzniku diagnózy.
Radikulopatie C8
Jedná se o postižení v nejnižší oblasti krční páteře. Projevuje se oslabeným úchopem a bolestí nebo necitlivostí zevní strany předloktí a 4. a 5. prstu.
Artróza loketního kloubu
Degenerativní onemocnění lokte, projevující se bolestí po při námaze a v pokročilejších stádiích i v klidu. Aktivním cvičením se progrese onemocnění dá zpomalit. Pouze málo případů je indikováno k alloplastice lokte.
Revmatoidní artritida
Zánětlivé onemocnění střídající fáze progrese a remise nemoci. Projevuje se zejména ztuhlostí kloubů po delším období bez pohybu například po ránu. Nicméně loket je u této nemoci méně častou oblastí postižení.
Bursitida lokte
Zánět tíhového váčku v oblasti lokte vzniká dlouhodobým opřením o loket, nebo pádem na loket. Mezi příznaky patří otok, zarudnutí, zvýšená teplota v oblasti a omezení rozsahu pohybu v loketním kloubu.
Fraktura v oblasti lokte
Zlomeniny distálního humeru a proximální ulny se projevují bolestí v této oblasti. Pro potvrzení uzavřené zlomeniny je nutnost rentgenu. Mezi hlavní projevy patří otok, bolest, hematom a omezení hybnosti.
Luxace loketního kloubu
Vzniká následkem pádu na nataženou ruku. Objevuje se samostatně, nebo v doprovodu zlomeniny hlavičky radia. U dětí je často přidružená zlomenina mediálního epikondylu.