Bolest oka a obočí – příčiny
Bolest oka a obočí ze spoušťových bodů
Sternocleidomastoideus – příznaky spoušťového bodu
Bolest obočí a za okem je typická pro trigger point ve sternální části svalu. Přítomné je i rozostřené vidění, světloplachost, slzení, nebo zarudnutí oka.
Dále se této části svalu můžeme setkat bolestí čelisti, spánku, týlu, hrudníku anebo se potýkat s rýmou a bolestivým polykáním.
Trapezius – příznaky spoušťového bodu
Bolest z krku, která směřuje kolem ucha za oko je typická pro spoušťový bod v horní části trapézu. Občasně se projevuje také bolestí čelisti. Obvykle se problémy nachází pouze na jedné straně, ale není výjimkou, že mohou postihnout strany obě.
Temporalis – příznaky spoušťového bodu
Při trigger pointu v přední části svalu se může objevit bolest obočí. Ovšem hlavním příznakem je bolest zubů, spánku a čelisti. Typicky se objevuje i u poruch temporomandibulárního kloubu.
Splenius cervicis – příznaky spoušťového bodu
Těžko lokalizovatelná jednostranná bolest uvnitř hlavy a stejného oka naznačuje spoušťový bod v horní části svalu.
Masseter – příznaky spoušťového bodu
Problém v přední části tohoto žvýkacího svalu se projevuje bolestí obočí, spánku a horních řezáků. Bolest zubů často doprovází zvýšená citlivost na chlad nebo horko. Trigger point je přítomen u většiny poruch temporomandibulárního kloubu.
Suboccipitales – příznaky spoušťového bodu
Pro krátké extenzory šíje je typická těžko popsatelná bolest hlavy. Obvykle se jedná o jednostrannou bolest v týle, čela a oka. Může se také objevit problém s otáčením hlavy.
Occipitalis – příznaky spoušťového bodu
Způsobuje jednostrannou bolest skrz hlavu. Nejcitlivější je oblast oka a týlu. Obtížné se stává mít opřenou hlavu o opěrku, nebo polštář. Často se tak stává, jako následek dlouhých zubních zákroků.
Orbicularis oculi – příznaky spoušťového bodu
Postižený pociťuje bolest obočí, horního rtu a na špičce nosu. Dalším symptomem je problém očima zafixovat bod. Což se projevuje problematickým čtením, pro neschopnost zaostřit písmena.
Další možné příčiny bolesti oka a obočí
Zánět spojivek (konjunktivitida)
Spojivka je blanka pokrývající oční bulbu a vnitřek víčka. V případě zánětu se tato struktura prokrví a oko v důsledku zrudne, začne bolet. Dotyčný může také popisovat pocit řezání v oku. Prevence spočívá v dostatečné hygieně. Bakteriální zánět se léčí antibiotiky, za případně podpory očních kapek a mastí. U virových zánětů využíváme virostatika.
Zánět očních víček (Blefaritida)
Při zánětu se oční víčka projevují pálením, zarudnutím a jsou pokryta zaschlým sekretem. Opět rozlišujeme bakteriální a virový zánět
Zánět optického nervu
Stav, který je často projevem jiného, obvykle závažnějšího onemocnění. Zánět se objevuje u autoimunních onemocnění. Například u roztroušené sklerózy se jedná o jeden z prvních příznaků. Nemocný pociťuje zhoršení kvality zraku – rozmlžené vidění, zhoršené vnímání barev a zorného pole. V závažnějších případech dochází až ke ztrátě zraku.
Zánět trojklanného nervu
Zánět trojklaného nervu je velice nepříjemný stav, který se projevuje prudkou, někdy až nesnesitelnou bolestí v oblasti obličeje. Bolest zasahuje do oblasti oka, tváře, ucha, čelisti a zubů. Postižený pociťuje bolest při dotyku obličeje, mluvení a grimasách.
Refrakční vady
Mezi tyto vady řadíme krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a vetchozrakost. Dochází zde k chybné lomivosti dopadajících paprsků, které se poté nezobrazí na sítnici a nevytvoří tak ostrý obraz. V těchto případech je nutná korekce brýlemi nebo kontaktními čočkami.
Zelený zákal (Glaukom)
Pod názvem glaukom se ukrývá skupina onemocnění způsobující neuropatii zrakového nervu. Nejdůležitější rizikový faktor je zvýšený nitrooční tlak. Zpočátku je bezpříznakový a po rozvinutí přichází výpadky zorného pole, poruchy periferního vidění. Včasná diagnostika je pro léčbu klíčová.
Syndrom suchého oka
Definováno jako onemocnění slz a povrchu oka. Dotyčný pociťuje diskomfort, nestabilitu slzného filmu, narušené vidění či pocity pálení oka. Mezi příčiny může patřit nošení kontaktních čoček, koukání do obrazovek monitoru nebo mobilu, pobyt v místnosti s klimatizací, cigaretovým kouřem apod.. Pro léčbu se využívají oční kapky se zvlhčujícím účinkem.